Wieprzowa szynka z szynkowaru
Domowa duszona szynka ze 100% zawartości wieprzowego mięsa, bez konserwantów i innych dodatków. Szynka po ugotowaniu ma naturalny kolor i smak gotowanego mięsa. Jest tą najlepszą szynką dla dzieci.
Z wymienionej ilości mięsa uzyskamy około 650 g szynki.
przepis,fotoprzepis,Udo wieprzowe,Wieprzowina,Ostatki,Bezglutenowe,Bezlaktozowe
Wieprzowina
Przepis
1.
Udo wieprzowe 1 kilogram
Świeże wieprzowe mięso myjemy, osuszamy i kroimy na kostki różnej wielkości.
2.
woda 100 mililitrów • sól 12 gramów • cukier kryształ 1 łyżeczka
W wodzie rozpuszczamy sól i cukier. Roztworem zalewamy mięso i porządnie mieszamy. Mieszamy około 10 minut, roztwór wsiąknie do mięsa.
3.
Do szynkowaru wkładamy woreczek do gotowania szynki albo salcesonu. Do woreczka wkładamy stopniowo kawałki mięsa i mięso jak tylko się da ugniatamy do dna. Między pojedynczymi kawałki mięsa nie mogą być luki w których by było powietrze.
4.
Dobrze ugniecione mięso zamykamy w pojemniku do gotowania szynki za pomocą klamry dociskowej (część szynkowaru) i szynkowar wkładamy na 48 godzin do lodówki.
5.
Po dwóch dnia szynkowar wkładamy do wody. Woda musi sięgać około 1,5 cm pod górny brzeg szynkowaru. Szynkowar nie może być cały pod wodą, do szynki nie może dostać się woda.
6.
Szynkę gotujemy przez 2,5 godziny przy temperaturze wody 80°C. Woda nie może wrzeć. Po upłynięciu wskazanego czasu szynkowar wyciągamy i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Żeby przyśpieszyć stygnięcie, można go zanurzyć w zimnej wodzie, znów nie całkowicie, tak aby woda nie dostała się do środka. Potem luzujemy klamrę i ugotowaną szynkę z pojemnika przewracamy.
7.
Usuwamy woreczek foliowy i szynkę kroimy.
8.
Na cienkie plasterki najlepiej ją pokroimy na elektrycznej krajalnicy.
9.
Szynka jest bardzo smaczna ze świeżym chlebkiem i musztardą.
Smacznego!